مهمترین مواد قانونی مالک و مستاجر کدامند؟

اشنایی با قوانین مالک و مستاجر، شناخت انواع اجاره نامه، تکالیف مالک، روابط اجاره دهنده و مستاجر در قانون مدنی، موارد صدور حکم تخلیه، نکات مهم در یک قرارداد اجاره و لزوم دانستن ماده ۱۰ قانون مدنی از موارد مهم در روابط افراد بوده كه می توانید در وبلاگ تهران پلاک، وب سایت رسمی اجاره سوئیت مبله در غرب تهران بخوانید.

در جوامع شهری و همزمان با افزایش هزینه خرید خانه، روند اجاره نشینی هم رو به افزایش است اما به خاطر اگاهی نداشتن افراد از حقوق مترتب بر این عقد، مشکلات مختلفی برای طرفین پیش می اید. اجاره، قراردادی بوده كه طبق ان یک نفر (مالک) مال منقول يا غیر منقول خود را به فرد دیگری (مستاجر) برای مدت مشخص و در ازای دريافت هزینه اجاره (کرایه) واگذار می کند. مالک و مستاجر

تهران پلاک یکی از وب سایت های ارائه موارد اجاره هفتگی خانه در جنت آباد است که می توانید با اطمینان کامل به مواردی که توسط این سایت معرفی می شوند اعتماد کنید. برای اجاره سوئیت مبله در تهران ما بیشترین کمک را به شما می کنیم. اجاره هتل آپارتمان در غرب تهران یکی از مواردی است که شما در سفر به تهران به آن نیاز پیدا می کنید، برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

اشنایی با انواع اجاره نامه ها

به طور کلی قانون سه نوع اجاره نامه را تایید می کند كه يا از نوع مسکونی است يا تجاری و يا محل هایی از قبیل درمانگاه، مؤسسه خیریه كه این قبیل محل ها در قسمت اماکن مسکونی دسته بندی می شود.

اگر مالک و مستاجر با یکدیگر به تفاهم برسند و قراردادی مابین آن ها به امضا رسد، مستاجر بر طبق قانون موظف به پرداخت مبلغی به عنوان هزینه اجاره داده می شود، پرداخت این هزینه اجاره موجب می شود تا مستاجر به عنوان مالک منافع عین مورد اجاره شناخته شود.

اجاره ­نامه­ ها به دو دسته تقسیم می­شوند: 1- اجاره ­نامه­ عادی 2- اجاره­ نامه ­ رسمی.

تهران پلاک مجموعه ای حرفه ای و بزرگ است که انواع سوئیت های مبله یک خوابه دو خوابه را در غرب تهران محله ای دنج و آرام به نام جنت آباد در اختیارتان قرار می دهد. تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید! در تماس تلفنی به همه سوالات شما پاسخ می دهیم.

اجاره ­نامه­ عادی چیست ؟

اجاره ­نامه­ های عادی آن دسته از اجاره­ نامه ­­هایی می باشند که توسط خود موجر و مستأجر در یک برگه کاغذ A4 یا بزرگتر یا کوچک تر تنظیم می­شود و حتی اجاره نامه ­هایی که در بنگاه­ها و یا دفاتر آژانس­های ملکی تنظیم می­شوند جزء دسته اول یعنی اسناد عادی یا اجاره ­نامه­ های عادی می باشند.

حتی اگر در زمان تنظیم اجاره نامه کدرهگیری هم از سامانه معاملات املاک کشور اخذ شود تأثیری در ماهیت این اجاره نامه ندارد و کماکان یک اجاره نامه عادی است.

اجاره­ نامه ­ رسمی چیست ؟

اما اجاره نامه رسمی اجاره نامه­ ای است که فقط و فقط در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد. حتی اگر طرفین اجاره جزء اشخاص دولتی باشند مثلاً کارمند رسمی دولت باشند تأثیری در ماهیت قرارداد یا اجاره نمی­گذارد.

تفاوت در انواع اجاره نامه اماکن استیجاری

تفاوت اجاره نامه عادی و اجاره نامه رسمی چیست؟

اجاره نامه عادی و اجاره نامه رسمی از نظر حقوقی این تفاوت ها را با هم دارند:

اگر اجاره نامه عادی باشد و مدت قرارداد تمام شود ولی مستأجر از تخلیه ملک امتناع کند شیوه تخلیه آن با اجاره نامه رسمی فرق می­کند. اجاره نامه ­های عادی را برای تخلیه باید به شوراهای حل اختلاف مراجعه کرد ولی چنانچه اجاره نامه­ رسمی باشند باید به دایره اجرای ثبت مراجعه کرد اما در هر حال اجاره نامه چه عادی باشد و چه رسمی، یکسری شرایط حقوقی و قانونی دارد که اگر این شرایط رعایت شود طبق قانون اجرای اسناد رسمی و طبق قانون روابط موجر و مستأجر سال 76 ظرف یک هفته دستور تخلیه محل استیجاری صادر می­شود به همین راحتی.

چون بیشتر اجاره نامه­ ها به صورت عادی می باشند، در اینجا شرایطی که برای تنظیم اجاره نامه­ های عادی در قوانین پیش بینی شده است را خدمت شما توضیح می دهم.

4 شرط اصلی جهت تخلیه فوری املاک استیجاری در هفت روز چیست؟

در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1376 چهار شرط برای تخلیه فوری املاک استیجاری در طی هفت روز پیش بینی شده است که با رعایت این 4 شرط هر موجر یا مالم مکان یا ملک استیجاری می تواند دستور تخلیه محل استیجاری را گرفته و ظرف مدت یک هفته ملک را به صورت تخلیه شده تحویل بگیرد.

این چهار شرط عبارتند از: (براساس ماده 2 قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1376)

 • اجاره نامه حداقل در 2 نسخه تنظیم شده باشد.
 • توسط موجر و مستأجر به امضاء برسد.
 • اجاره نامه مدت داشته باشد مثلا یکساله، شش ماهه و یا حتی یکروزه.
 • حتمادقت شود تا توسط دو تا شاهد به امضاء برسد.

اگر این چهار شرط رعایت شود در نظر داشته باشید که بعد از پایان اجاره موجر می تواند از طریق شورای حل اختلاف نسبت به تخلیه آن اقدام کند. اما اگر یکی از این 4 شرط وجود نداشته باشد مثلاً دو شاهد ذیل اجاره نامه را امضاء نکرده باشنارید و یا فقط مشاور املاک زیر آن را امضاء کرده است. این را بدانید که در این حالت موجر یا مالک یا نماینده او نمی تواند علیه مستاجر نسبت به تخلیه فوری اقدام کند و همچنین اگر اجاره نامه فقط در یک نسخه تنظیم شده باشد هم امکان استفاده از ویژگی تخلیه فوری در 7 روز امکان پذیر نیست.

 

مهمترین مواد قانونی مالک و مستاجر کدامند؟

۱ – مالک باید مالک خانه يا اپارتمان يا مغازه باشد: کسی غیر از مالک يا وکیل او نمی تواند ملکی را به اجاره دهد مستاجر هم می تواند محلی را كه اجاره کرده به دیگری اجاره بدهد مگر اینكه در قرارداد اجاره این حق از او سلب شده باشد

۲ – مدت اجاره باید مشخص باشد: اگر در قرارداد اجاره مدتی مشخص نشود (مثلا یک سال يا دو سال يا چند ماه …) اجاره باطل بوده و اثری ندارد مدت اجاره معمولا یک سال تعیین می شود

۳ – مالک و مستاجر باید بالغ و عاقل باشند: کودکان غیر بالغ و افراد دیوانه نمی توانند ملک را به اجاره دهند يا ملکی را اجاره کنند قیم این افراد می تواند از جانب آن ها اجاره کند يا اجاره بدهد

۴ – اجاره کتبی: طبق قانون روابط مالک و مستاجر ۱۳۷۶، باید قرارداد اجاره به شکل کتبی تنظیم شود و دو نفر شاهد زیر ان را امضا کنند و مضافا در دو نسخه تنظیم شود تا بتوانند از امتيازات قانون روابط مالک و مستاجر سال ۷۶ بهره مند شوند، اگر طرفین (مالک و مستاجر) قرارداد کتبی تنظیم نکنند با مشکلات فراوانی مواجه می شوند كه باعث می شود ماه ها و شاید سال ها در راهروهای دادگستری سرگردان شوند.

تکالیف مالک

 1. تحویل مورد اجاره به مستاجر: مالک باید پس از انعقاد اجاره مورد اجاره خانه يا اپارتمان يا مغازه را تحویل مستاجر دهد.
 2. بر گرداندن پول پیش مستاجر به زمان تخلیه: چون معمولا در قراردادهای اجاره پول پیش از مستاجر می گیرد در موقع تخلیه باید مبلغ فوق را به مستاجر بدهد.
 3. انجام تعمیرات کلی و اساسی در مورد اجاره: اگر موتورخانه (سیستم گرمایشی و سرمایشی) اسانسور و ایزوگام پشت بام و سایر تعمیرات کلی در مورد اجاره لازم شود، مالک باید ان را انجام دهد.

روابط مالک و مستاجر در قانون مدنی

قانون مدنی مهم ترین قانونی بوده كه قسمت عمده ای از قواعد و شرایط عام و اختصاصی حاکم بر روابط ميان افراد یک جامعه را تبیین کرده است. قانون مدنی در سال ۱۳۰۷ به تصویب رسیبوده و مواد ۴۶۶ تا ۵۱۷ ان، به بيان قواعد کلی و عام مرتبط با عقد اجاره اختصاص يافته است.

مطابق انچه در این مواد ذکر شده است عین مستاجره در عقد اجاره می تواند شخص، شئ يا حیوان باشد و موارد اجاره اشخاص هم اجاره خدمه و کارگر همچنین اجاره متصدی حمل و نقل را در برمی گیرد یعنی قانون مدنی مشخص کربوده كه قرارداد اجاره نسبت به چه اموری می تواند منعقد شود. در این مواد اول تعریف حقوقی عقد اجاره بيان شده و سپس قواعد حاکم بر ان تبیین شبوده كه از مهم ترین این قواعد عبارتند از:

 •  نحوه انعقاد قرارداد اجاره و حقوق و تکالیف هریک از طرفین ان
 •  شرایط و ضوابطی را كه باید در انعقاد عقد اجاره رعایت شود تعیین کرده است مثل ان كه در ماده ۴۶۸ قانون مدنی تصریح شبوده كه حتما باید در عقد اجاره مدت اجاره مشخص شود و در غیر این صورت عقد باطل خواهد بود.
 •  ضوابط و شرایط مربوط به عین مستاجره
 •   اگر هریک از طرفین به تکالیفی كه طبق این قرارداد برای آن ها ایجاد شده است عمل نکنند، طرف مقابل چه اقدامی می تواند انجام دهد
 •  در صورت وجود چه شرایطی طرفین می توانند قرارداد را فسخ کنند، همچنین در چه مواقعی عقد خود به خود از بین می رود
 •  طرفین قرارداد اجاره در خصوص چه مسائلی می توانند بر اساس توافق طرفینی خود عمل کنند و در چه مسائلی باید بر اساس انچه قانون تعیین کرده عمل کنند

سوئیت مبله در غرب

تفاوت قولنامه و اجاره نامه در چیست؟

حتما شما هم این جمله را به دفعات شنیده اید که وقتی فروشنده و خریدار یا مالک و مستأجر باهم به یک سری توافقات برسند در آخر این جمله ی «پس بریم قولنامه بنویسیم» بین آن ها رد و بدل می شود. اما لازم است بدانید که بسیاری از افراد مفهوم قولنامه را نمی دانند و با نکات حقوقی و موارد قولنامه اجاره خانه آشنا نیستند. در ادامه می خواهیم شما را با مفهوم قولنامه و تفاوت آن با قرارداد اجاره آشنا سازیم.

قولنامه در اصل به قول و قرار و صحبت هایی که بین طرفین معامله رد و بدل می شود گفته می شود. اما در آخر چیزی که به لحاظ قانونی ارزش و اعتبار دارد، سند رسمی است که باید به خریدار منتقل شود.

نکته ی حائز اهمیت این است که به سندی که در بنگاه معاملاتی تنظیم می شود، مبایعه نامه گفته می شود. گاهی اوقات افراد آن را به جای قولنامه به کار می گیرند. اما تفاوت این دو در چیست؟

هنگامی صحبت از قولنامه اجاره مغازه می شود در واقع ممکن است در همان لحظه شرایط برای عقد قرارداد و مبایعه نامه فراهم نباشد. به عنوان مثال آن مغازه یا ملک هنوز کامل نشده باشد، یا شخص مستأجر پول کافی برای اجاره ی آن واحد نداشته باشد. در نتیجه طرفین قرارداد قولنامه ای بین خودشان با حضور مشاور املاک تنظیم کرده تا زمانی که آن شرایط فراهم شود.

 

قوانین مرتبط با اجاره

علاوه بر مواد قانون مدنی، در مورد اجاره مجموعه قوانین دیگری هم وجود دارد كه مستقلا درباره روابط مالک و مستاجر تنظیم شده اند. قانون روابط مالک و مستاجر سال ۱۳۵۶ و قانون روابط مالک و مستاجر سال ۱۳۷۶ از مهمترین قوانین در این زمینه محسوب می شوند.

قانون سال ۱۳۵۶ در مقام اصلاح قانون روابط مالک و مستاجر مصوب سال ۱۳۳۹ تصویب شبوده و در مورد همه اجاره های اماکن تجاری كه قبل از سال ۱۳۷۶ منعقد شده اند اجرا می شود.

در قانون ۱۳۵۶ اجاره بعد از پايان مدت منحل نمی شود بلكه رابطه اجارهی به موجب قانون ادامه می يابد و مالک نمی تواند مستاجر را به تخلیه وادار کند جز در موارد مندرج در ماده ۱۴ و ۱۵.

بر اساس ماده ۱۴ «در موارد زیر مالک می تواند حسب مورد صدور حکم فسخ اجاره يا تخلیه را از دادگاه درخواست کند دادگاه ضمن حکم فسخ اجاره دستور تخلیه مورد اجاره را صادر می کند و این حکم علیه مستاجر يا متصرف اجرا شده و محل تخلیه داده می شود.

پايان اجاره

قرارداد اجاره به یکی از روش های زیر بین مالک و مستاجر پايان می يابد:

 فسخ اجاره: در همه مسائلی كه فسخ بواسطه وجود عاملی از ابتدای اجاره است، با فسخ اجاره از شروع بی اعتبار داده می شود پس همه هزینه اجاره به مستاجر مسترد می شود و همه منفعت اینده به ملکیت مالک در خواهد امد. مستاجر در مورد منافعی كه در گذشته استفاده کرده است هم ضرورتا باید اجرت المثل پرداخت کند.

– در مسائلی كه شرطی بین طرفین وجود داشته باشد در صورت تخلف اول الزام و نهایت فسخ امکان داشت، البته در ماده ۴۹۶ بيان شده است نيازی به الزام نیست و با تحقق هر نوع تخلف از شروط طرف مقابل دارای حق فسخ خواهد بود همچنین اگر برای یکی از طرفین و يا هر دوی آن ها شرط خيار شده باشد يا مال دارای ایراد باشد امکان فسخ وجود خواهد داشت.

 پايان مدت اجاره: با پايان مدت اجاره مستاجر باید عین مستاجره را تخلیه کند اگر با وجود گذشت زمان مستاجر به تصرفات خود ادامه دهد و مالک به این امر اعتراضی نکند، مستاجر همچنان امین محسوب می شود و در صورت استفاده از منافع موظف به پرداخت اجرت المثل خواهد بود.

 ابطال اجاره: مثل هر عقد دیگر اگر اجاره فاقد شرایط صحت مندرج در قانون باشد بی اعتبار است. در این صورت اگر مستاجر از منافع بهره ای برده باشد باید اجرت المثل را پرداخت کند. تلف شدن مورد اجاره در اثنای مدت و از بین رفتن قابلیت انتفاع عین از موضوعاتی بوده كه ابطال اجاره را در پی خواهد داشت.

 

تخلیه فوری چیست؟

تخلیه ملک در واقع حقی بوده كه از سوی قانون برای مالکان تعیین شده است با این کار می توان در مقابل مستاجرین متخلف ایستاد. اگر مالک قصد تهیه حکم تخلیه را داشته باشد، باید دادخواستی به شورای حل اختلاف ارائه دهد، قانون برای دريافت حکم تخلیه شرایطی را در نظر گرفته است.

بنا بر قانون اجاره نامه هایی كه در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسیده اند و به شکل غیر رسمی بر روی یک تكه کاغذ به امضای مالک و مستاجر رسیده اند، از شرایط لازم برای تهیه حکم تخلیه برخوردار نیستند. فقط وقتی می توان به شکل قانونی برای این دست از اجاره نامه ها حکم تخلیه گرفت كه اجاره نامه به امضای دو نفر شاهد عاقل و بالغ رسیده باشد.

آپارتمان مبله

در چه مسائلی می توان حکم تخلیه گرفت؟

 • اگر مستاجر مورد استفاده ملک مورد نظر را تغییر داده باشد و ان را به محلی غیر مشروع تبدیل کرده باشد مالک می تواند حکم تخلیه تهیه کند.
 • اگر ملک با شرط عدم انتقال به غیر اجاره داده شود و مستاجر به این شرط پایبند نماند، مالک می تواند ضمن مراجعه به شورای حل اختلاف حکم تخلیه تهیه کند.
 • اگر مستاجر بیشتر از سه ماه نسبت به پرداخت کرایه خانه کوتاهی و غفلت کند می توان وی را با حکم تخلیه بیرون کرد. مالک و مستاجر
 • اگر مدت زمان اجاره خانه به پايان رسیده باشد، اما مستاجر ضمن دريافت تذکر از سوی مالک نسبت به تخلیه اقدامی نکرده باشد صاحب ملک می تواند برای دريافت حکم تخلیه به شورای حل اختلاف محله خود مراجعه کند.

منظور از حکم تخلیه مستاجر چیست؟ مالک و مستاجر

قرارداد های اجاره یکی از قرارداد های مهم است که شاید بیشترین نوع عقدنامه ای باشد که روزانه به  ثبت خواهد رسید. حکم تخلیه مستاجر یکی از حالت هایی است که در راستای عقد این قرارداد پیش خواهد امد. در قرارداد اجاره مالک منافع ملک خود را بر حسب ملک برای مدت زمان مشخصی و در اجاره یا رهن مشخصی در اختیار مستاجر قرار می دهد. مستاجر هم وظیفه دارد در زمان های مشخص و مورد توافق اجاره را کامل پرداخت و در زمان پایان قرارداد سریعا ملک را تخلیه کند.

اگر هر حالتی غیر از این باشد مثلا مستاجر اجاره های معوقه داشته باشد و نسبت به ان اقدامی نکند و یا در زمان مشخص ملک را تخلیه نکند و یا اگر ملک مسکونی باشد اما مستاجر تغییر کاربری داده و استفاده تجاری کند و یا همسایگان از وی شاکی باشند و  مدعی شوند که رفتار های خارج از عرف انجام داده است، موجر طبق قانون مجاز به اخذ حکم تخلیه از دادگاه می شود. پس طبق قانون مالک قادر خواهد بود منافع ملک استیجاری خود را از تصرف و اختیار مستاجر خارج کند حتی اگر مدت قرارداد باقی مانده باشد.

شرایط صدور حکم تخلیه چگونه است؟ مالک و مستاجر

طبق گفته های فوق قرارداد اجاره یکی از انواع قرارداد هایی است که دعوای مربوط به ان در دادگاه های حقوقی از بیشترین نوع دعاوی مطرح شده می باشد. مطابق قانون برای اخذ صدور حکم تخلیه از سوی موجر باید شرایطی فراهم باشد. زیرا خارج از موارد تعیین شده در قانون در خصوص تخلیه مستاجر این حکم از سوی دادگاه صادر نمی شود. این موارد به شرح زیر است؛

در قرارداد اجاره مدت زمان اجاره مشخص خواهد شد اگر در قرارداد این مدت زمان محدود باشد چنانچه قرارداد تمدید نشود بایستی در پایان مستاجر اقدام به تخلیه کند در غیر این صورت موجر حق اخذ حکم برای تخلیه را خواهد داشت.

اگر پرداخت اجاره توسط مستاجر ماهانه تعیین شده باشد و سه ماه اجاره بها را پرداخت نکند موجر می تواند اقدام به اخذ حکم کند.

در قرارداد اجاره چنانچه قید شده باشد که ملک غیر قابل انتقال می باشد اما مستاجر ملک را به مستاجر دیگر انتقال داده باشد موجر حق لغو قرارداد اجاره را خواهد داشت.

استفاده غیر مشروع از ملک استیجاری توسط مستاجر باعث اخذ حکم برای تخلیه از سوی موجر خواهد شد. مالک و مستاجر

نحوه اخذ حکم تخلیه

در قرارداد های رسمی یا غیر رسمی اجاره که با حضور و امضای دو شاهد عقد شده است قانونی خواهد بود و موجر در صورت بروز اختلافاتی که در موارد فوق بیان شد، می تواند اقدام به اخذ حکم تخلیه کند. برای صدور این حکم از مرجع مربوطه لازم است موجر به شورای حل اختلاف مراجعه کند. مالک و مستاجر

ارسال اظهار نامه یکی از راه هایی است که قبل از تنظیم دادخواست از سوی خواهان امتحان می شود. در صورتی که موجر اظهارنامه مبنی بر هشدار برای مستاجر برای تخلیه را ارسال می کند مستاجر برای جلوگیری از شکایت و یا ارسال دادخواست اقدام به تخلیه خواهد کرد. مالک و مستاجر

در صورتی که مستاجر به ارسال اظهارنامه بی اعتنا باشد موجر با مراجعه به مرجع مربوطه تقاضای دادخواست صدور حکم تخلیه خواهد کرد. بدیهی است مصدق قرارداد و کارت شناسایی مدارک لازم برای تهیه دادخواست می باشد. پس از صدور حکم مستاجر مهلت بیست روزه ای برای اعتراض به دادخواست را خواهد داشت. مالک و مستاجر

بلافاصله پس از صدور حکم به مستاجر اطلاع داده می شود که حکم تخلیه وی صادر شده است.  پس از پایان مهلت تجدید نظر خواهی مالک یا موجر باید درخواست حکم اجراییه کند. که در این مرحله مستاجر ده روز حق اعتراض خواهد داشت پس از گذشت این مدت موجر با داشتن حکم تخلیه و همراهی مامور کلانتری مستاجر را مجبور به تخلیه خواهند کرد.

در صورتی که مستاجر به ملک خسارتی وارد کرده باشد و یا پول اب و برق و یا گاز را پرداخت نکرده باشد موجر با تنظیم دادخواستی می تواند جبران خسارت وارده را از وی مطالبه کند. یکی دیگر از راه حل های جبران خسارت دادن پول رهن به دفتر شورای حل اختلاف است تا از ان پول جبران خسارت کند و بعدها مستاجر مدعی عدم پرداخت پول رهن نباشد. مالک و مستاجر

اجاره سوئیت مبله – هتل آپارتمان در تهران پلاک

همین حالا میتوانید برای اجاره آپارتمان مبله در جنت آباد اقدام کنید. تهران پلاک دارای سوئیت های مبله و بسیار تمیزی است که در غرب تهران قرار دارند. در صورتی که می خواهید یک هتل آپارتمان یا یک سوئیت مبله در محله دنجی از تهران اجاره کنید با ما در تهران پلاک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم!

سوئیت ها و هتل آپارتمان های تهران پلاک همگی به بهترین شکل ممکن ضد عفونی می شوند و مورد بررسی کامل برای تحویل به شما عزیزان قرار می گیرند. تماس بگیرید و از قیمت ها و مدارک مورد نیاز آگاه شوید. تهران پلاک اقامتگاهی امن و مطمئن برای شما دارد!

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

رستوران های سعادت آباد
مقالات

رستوران های سعادت آباد

در این مقاله کاربردی تهران پلاک قصد داریم به رستوران های سعادت آباد بپردازیم. سعادت آباد واقع در منطقه 2 شهرداری تهران است. این محله که جزء

توضیحات بیشتر »