راهنمای قدم به قدم اجاره کردن خانه

اجاره کردن خانه جدید و بستن قرارداد فقط قدم اول این راه پر پیچ و خم بوده و کارهای کوچک و ریز بسياری را باید انجام دهید كه در نگاه اول به چشم شما نمی اید. از چه مدت قبل از اجاره کردن خانه جدید باید موضوع تخلیه را با مالک قدیمی خود در ميان بگذارید؟ ودیعه خود را چه زمانی از مالک قدیمی خود پس بگیرید و به مالک جدید دهید؟ مقدار دقیق کمیسیون چقدر است؟ با تهران پلاک همراه باشید.

نظافت، رنگ کردن و سایر اقدامات اجاره کردن خانه جدید را به چه صورت باید انجام داد؟ تهران پلاک قصد دارد در سلسله گزارش های دنباله دار خود به این سوالات و هزاران سوال دیگر پاسخ دهد تا اجاره نشین ها بتوانند با خواندن این راهنمای گام به گام از مشکلات خود قدری بکاهند.

تهران پلاک وب سایتی معتبر برای اجاره خانه در جنت آباد است که می توانید با اطمینان کامل به مواردی که توسط این سایت معرفی می شوند اعتماد کنید. برای اجاره آپارتمان مبله در جنت آباد ما بیشترین کمک را به شما می کنیم.

اجاره هتل آپارتمان در غرب تهران یکی از مواردی است که شما در سفر به تهران به آن نیاز پیدا می کنید، برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

در تهران پلاک می توانید سوئیت های یک خوابه و دو حوابه را با بهترین قیمت ممکن اجاره کنید. ما در کنار شما هستیم تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن یک اقامتگاه ضد عفونی شده و تمیز داشته باشید!

راهنمای قدم به قدم اجاره کردن خانه

قدم اول، تخلیه خانه قبلی

برای تخلیه ملک مسکونی زمانی می‌توان اقدام کرد که یکی از چهار مورد زیر وجود داشته باشد: اجاره کردن خانه

 • باقی ماندن مستاجر در ملک و عدم تخلیه علیرغم اتمام زمان اجاره که در اجاره‌نامه ذکر شده است
 • گذشت سه ماه از موعد پرداخت اجاره‌بها بدون اینکه مبلغی از سوی مستاجر به موجر پرداخت شود
 • استفاده غیر مشروع از ملک مورد اجاره توسط مستاجر اجاره کردن خانه
 • انتقال ملک مورد اجاره به شخص دیگری توسط مستاجر

اجاره نشین ها برای انكه خانه جدید خود را اجاره کنند باید قدم های زيادی را بردارند. برای ان كه از کلیشه های مرسوم به دور باشیم و بتوانیم یک راهنمای کاربردی و قابل لمس ارائه دهیم با مشاورین املاک مختلفی هم صحبت کردیم. در رابطه با نکات مهم اجاره کردن خانه سید رامین داداری كه به عنوان مشاور املاک در حال فعالیت است، این توضیح می دهد:

قبل از هر کاری باید با مالک قبلی خود موضوع تخلیه را در ميان بگذارید تا مالک پول ودیعه شما را اماده کند. معمولا یک ماه قبل از اهمه زمان قرار داد باید تصمیم خود را با مالک در ميان بگذارید.

اگر مالک با تصمیم شما موافق بود كه اما بسياری از مالکان عنوان می کنند كه باید مستاجر جدید پیدا شود تا پول ودیعه را از ان فرد بگیرند و به شما دهند. پس در بسياری از او قات باید خود را اماده کنید كه پول ودیعه خود را امکان دارد 10 روز تا یک ماه بعد از تخلیه دريافت کنید. اگر مهلت قرارداد همه شده باشد می توان از اهرم های فشاری مثل شورای حل اختلاف استفاده کرد. اما به خاطر طولانی بودن مراحل اداری بسياری از مستاجرین و مالکان ترجیح می دهند به شکل توافقی مشکل را حل کنند. اجاره کردن خانه

اگر مالک خانه پس دادن ودیعه شما را منوط به پیدا کردن مستاجر جدید کرده، خود شما می توانید اقدام به پیدا کردن مستاجر کنید! تعجب نکنید، این کار بسيار مرسوم شده و بسياری از اگهی های اجاره کردن خانه روزنامه ها را خود مستاجرین داده اند تا برای خانه زودتر مشتری پیدا شود.

شما امکان دارد هنوز خانه قدیمی خود را تخلیه نکرده باشید و بخواهید برای اجاره کردن خانه جدید پای قرارداد بروید و ودیعه را پرداخت کنید. در این طور مواقع به طور معمول مالک قدیمی شما یک دوم يا یک سوم ودیعه شما را پرداخت می کند و می توانید ان مبلغ را به عنوان پیش پرداخت به مالک جدید پرد اخت کنید. وقتی خانه را تخلیه کردید و خيال مالک راحت شد، بقیه پول را می گیرید و قبل از اسباب کشی ان را به مالک جدیدتان پرداخت می کنید.

تخلیه املاک مسکونی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در پایان قرارداد اجاره ممکن است، پیش بیاید تخلیه نکردن ملک توسط مستاجر است. قانون در این خصوص برای موجر چاره ای اندیشیده که حق خود را از مستاجری که قانون را زیر پاگذاشته، بگیرد. اجاره یک قرارداد موقت است. تعیین زمان یکی از شرایط صحت این قرارداد محسوب می شود و اگر مدت برای آن تعیین نشده باشد این قرارداد اعتبار نخواهد داشت.

اگر مستاجر ملک را تخلیه نکرد موجر چه اقدامی باید انجام دهد؟

با پایان یافتن مدت معمولا اجاره دهنده از مستاجر می خواهد ملک را تخلیه کند. اگر ملک با رضایت تخلیه شد که مشکلی پیش نمی آید اما گاهی ممکن است اختلافاتی در زمان تخلیه ملک به وجود بیاید که به دنبال بررسی راه  حل قانونی برای تخلیه ملک هستیم.

برای اینکه درخواست تخلیه ملک از سوی موجر وجاهت قانونی داشته باشد باید:

 1. یا مدت اجاره منقضی شده باشد.
 2. یا مستاجر بیش از 3 ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد.
 3. یا اینکه کاری برخلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد. اجاره کردن خانه

در این صورت می توانید خطاب به شورای حل اختلاف محل ملکتان درخواست صدور دستور تخلیه بنویسید.

تخلیه در صورتی که که قرارداد اجاره عادی باشد چگونه است؟

ابتدا به روند رسیدگی به تقاضای تخلیه در فرضی می پردازیم که موجر و مستاجر قرارداد اجاره را به صورت عادی منعقد کرده اند. اگر قرارداد اجاره غیررسمی باشد، یعنی در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم نشده باشد، می توانیم برای تخلیه ملک دستور فوری بگیریم. در خصوص قراردادهای عادی فرقی بین این که قرارداد به صورت دستی و بر روی  برگه تنظیم شده باشد و یا در آژانس املاک تهیه شده باشد وجود ندارد. اجاره کردن خانه

البته قرارداد تنظیم شده باید دارای شرایط یک قرارداد قابل استناد باشد. در برگه درخواست برای تخلیه باید اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی و محل اقامت مستاجر و مشخصات عین مستاجره و مشخصات و تاریخ سند اجاره قید شود.

مقام قضایی دستور دهنده تخلیه در اجرای قانون روابط موجر و مستاجر سال 1376 باید با بررسی مدارک رابطه استیجاری را ثابت و بعد از آن دستور تخلیه را صادر کند. در این حالت دیگر حق اعتراضی برای مستاجر یا شخص ثالث وجود ندارد و در صورت اعتراض یا ادعای هرگونه حق، برطبق ماده 5 قانون فوق می تواند دادخواست بدهد که یک مساله جدا است و کاری به دستور تخلیه ندارد.

اجاره کردن خانه

آپارتمان مبله

قدم دوم؛ تنظیم قرارداد

مسلما مقدار کمیسیون مهم ترین دغدغه همه افراد است. طبق قانون یک چهارم از مبلغ اجاره سهم کمیسیون مشاورین املاک بوده كه از هر طرف معامله دريافت می شود. حواس تان باشد كه بعضی مشاورین املاک به شکل غیرقانونی یک دوم يا یک سوم اجاره کردن خانه را از طرفین دريافت می کنند و در بعضی مواقع حتی بعضی اژانس های بالا شهر یک اجاره کامل را هم به عنوان کمیسیون دريافت می کنند.

اگر مشاور املاک کمیسیون را بیشتر از تعرفه قانونی دريافت کند چه باید کرد؟ در این مواقع باید از مشاور املاک بخواهید كه به شما رسید دهند. مشاورین املاک البته در هر صورت وظیفه دارند كه به مشتريان خود رسید دهند و مبلغ کمیسیون را به طور کامل ذکر کنند. اگر از شما کمیسیون بیشتری گرفته شد، می توانید رسید خود را به اتحادیه ببرید و شکایت کنید.

حواستان باشد بعضی اژانس های معروف خانه كه وکیل های درجه اولی هم دارند قبل از قرار داد و در زمان پیدا کردن خانه از شما توافقی را می گیرند كه مبلغ کمیسیون را در ان بیشتر از مقدار تعرفه ذکر کرده اند. در صورت امضای این توافق نامه نمی توانید شکایت کنید و دستتان به جایی نمی رسد. اجاره کردن خانه

بعضی مالکان و مستاجرین بدون این كه اژانس خانه دخالتی داشته باشد همدیگر را پیدا می کنند. تا چند سال قبل كه برای عقد قراردادها به کد رهگیری نيازی نبود مالک و مستاجر به شکل دستی قراردادی را تنظیم می کردند.

در حال حاضر اما برای دريافت کد رهگیری باید حتما به مشاورین املاک مراجعه کنید. طبق قانون اگر اژانس املاک نقشی در پیدا کردن خانه نداشته باشد برای ثبت قرار داد و دريافت کد رهگیری باید یک هشتم مبلغ اجاره کردن خانه را دريافت کند. بعضی اژانس ها هم البته به شکل غیرقانونی یک ششم مبلغ اجاره را دريافت می کنند.

توافقاتی مثل زمان تخلیه، میزان جریمه دیر کرد، تضمین های تخلیه و اجاره، پرداخت هزینه های مختلف خانه و… همگی در زمان عقد قرارداد حاصل می شوند و یک توافق غیرمنطقی می تواند یک سال همه با اعصاب شما بازی کند.

موارد مهم در تنظیم متن قرارداد اجاره

طرفین و سمت آن ها:

مشخصات کامل موجر و مستاجر و اقامتگاه آن ها باید در قرارداد ذکر شود. از آن جا که در صورت بروز اختلاف، احضاریه و دیگر اوراق قضایی به نشانی مذکور در قرارداد ابلاغ می شود، درج نشانی نادرست یا ناقص می تواند موجب بی خبر ماندن یکی از طرفین از جریان دادرسی و در نتیجه تضییع حق وی شود. بنابراین اصرار بعضی از موجران به درج نشانی محل مورد اجاره به عنوان اقامتگاه خود، ممکن است به ضرر آن ها تمام شود. اجاره کردن خانه

در صورتی که هر یک از طرفین قرارداد از سوی شخصی دیگر و به عنوان وکیل او قرارداد را امضا می کنند حتما وکالت نامه مطالبه و پس از بررسی دقیق، تصویر آن ضمیمه قرارداد شود. ضرورتی ندارد که موجر، مالک عین مستاجره باشد و مالکیت منافع کافی است. البته در این صورت باید توجه کرد که حق انتقال منافع به غیر از وی سلب نشده باشد. به عبارت دیگر مستاجر می تواند در صورتی که در قرارداد اجاره، این حق از وی سلب نشده باشد، مجددا مورد اجاره را به دیگری اجاره دهد.

مدت اجاره و مال الاجاره:

معمولا قرارداد اجاره کردن خانه سکونت برای یک سال منعقد می شود ولی اجاره برای مدت بیشتر یا کمتر منعی ندارد. مال الاجاره نیز اگر ترتیب دیگری مقرر نشود، باید نقدا و همزمان با امضای قرارداد پرداخت شود.

مورد اجاره و استفاده مورد نظر:

محل مورد اجاره و ملحقات آن از جمله تلفن، پارکینگ و انباری قید شود. همچنین در صورتی که قرارداد اجاره برای مقصود خاصی مثلا سکونت مستاجر است، این موضوع نیز در قرارداد ذکر شود.

ضمانت اجرای تخلف از قرارداد:

تخلف از برخی شروط قرارداد، برای طرف مقابل، حق فسخ ایجاد می کند. ولی این حق فسخ، با توجه به زمانبر بودن رسیدگی قضایی، در بسیاری از موارد برای پیشگیری از تخلف یا جبران ضرر کافی نیست. شایسته است هنگام انعقاد قرارداد برای تعهدات هر یک از طرفین ضمانت اجرایی مثل «وجه التزام» تعیین شود. راهنمای قدم به قدم اجاره کردن خانه

نکات مهم در قرارداد اجاره 

 • مهمترین نکته ای که در انعقاد قرارداد اجاره ضروری است ذکر مدت آن است .در قرارداد اجاره مدت اجاره معمولاً یکسال تعیین می گردد. و اگر مدت اجاره ذکر نگردد و معین نباشد قرارداد اجاره باطل است. اجاره کردن خانه
 • ضرورت ندارد که موجر حتماً مالک عین مستأجره باشد،ولی حتماً باید مالک منافع عین مستأجره باشد. همچنین لازم به ذکر است که در زمان انعقاد قرارداد اجاره ،مالک مدارک لازم که معرف مالک بودن وی است را همراه داشته باشد.بدین سان مستأجر از اینکه مال یا ملک موضوع قرارداد متعلق به خود موجر است اطمینان حاصل می نماید. اجاره کردن خانه
 • مستأجر باید در زمان تعیین شده درقرارداد اجاره، اجاره بها را پرداخت نماید و از موجر رسید دریافت نماید.
 • در اجاره نامه یا قرارداد اجاره ای که منعقد میشود باید نحوه استفاده مستأجر از مال الاجاره قید شود. و اگر مستأجر استفاده ای خلاف آن کند موجر حق فسخ قرارداد اجاره راخواهد داشت.
 • قرارداد اجاره هم به صورت عادی و هم به صورت رسمی می تواند تنظیم شود. اجاره کردن خانه
 • قرارداد اجاره ای که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود را قرارداد رسمی می گویند. و قرارداد اجاره ای را که در آژانس های مسکن تنظیم می شود را قرارداد عادی می گویند. همچنین قرارداد اجاره ای که درفرم های چاپی با تایپ مفاد قرارداد تنظیم شود موجب رسمی شدن آن نمیشود.
 • در زمان انعقاد قرارداد اجاره ممکن است،که یکی از طرفین ازسوی شخص دیگر وبه عنوان وکیل،قرارداد را امضاء نماید. دراین صورت وکیل حتماً باید وکالت نامه را ضمیمه قرارداد نماید.
 • مستأجر می تواند عین مستأجره را اجاره بدهد مگر اینکه در عقد اجاره خلاف آن شرط شده باشد. اجاره کردن خانه
 • عین مستأجره باید معین باشد و اجاره عین مجهول یا مردد باطل است.
 • اگرعین مستأجره به دیگری منتقل شود اجاره به حال خود باقی است. مگر اینکه موجر حق فسخ در صورت نقل را برای خود شرط کرده باشد.
 • برای صحت قرارداد اجاره باید انتفاع از عین مستأجره با بقاء اصل آن ممکن باشد.
 • قرارداد اجاره بواسطه ی فوت موجر یا مستأجر باطل نمی شود. مستأجرمیتواند به وراث موجر که بعد از فوت موجر قائم مقام او میشوند رجوع نماید.وی میتواند برای پرداخت اجاره بها یا تمدید اجاره و یا فسخ و… به وراث موجر مراجعه نماید. اما اگر موجر فقط برای عمر خود مالک منافع عین مستأجره بوده باشد اجاره به فوت موجر باطل میشود. و اگر شرط مباشرت مستأجر شده باشد به فوت مستأجر باطل میگردد. اجاره کردن خانه
 • قرارداد اجاره به محض انقضاء مدت برطرف می شود .اگرپس ازانقضاء آن،مستأجر عین مستأجره را بدون اذن مالک مدتی درتصرف خود نگاه دارد،موجر برای مدت مزبور،مستحق اجرت المثل میباشد. میزان اجرت المثل به نرخ روز محاسبه می گردد، اگر چه مستأجر استیفاء منفعت نکرده باشد. اما اگر با اجازه مالک درتصرف نگاه دارد وقتی باید اجرت المثل بدهد که استیفاء منفعت کرده باشد. مگر اینکه مالک اجازه داده باشد که مجاناً استفاده کند.
 • درتنظیم قرارداد به روش عادی باید مدت اجاره در آن قید گردد. بایستی در دو نسخه تهیه شود وبه امضای موجر ومستأجر و دونفرشاهد برسد. اجاره کردن خانه
 • تعمیرات وکلیه ی مخارجی که درعین مستأجره برای امکان انتفاع از آن لازم است بعهده مالک است.البته ممکن است، خلاف آن شرط شده باشد.
 • اگردرمدت اجاره درعین مستأجره تعمیراتی لازم آید،که تأخیر در آن موجب ضرر موجرشود، مستأجر نمیتواند مانع تعمیرات مزبوره گردد.چنانچه مستاجر دراین مدت نتواند ازتمام یاقسمتی ازعین مستأجره کلاً یا بعضآً استفاده نماید،دراین صورت حق فسخ اجاره راخواهد داشت.
 • اجاره مال مشاع جایز است لیکن تسلیم عین مستأجره موقوف است به اذن شریک. اجاره کردن خانه
 • مستأجر نمی تواند عین مستأجره را اجاره دهد مگر اینکه خلاف آن شرط شده باشد.
 • در صحت قرارداد اجاره قدرت بر تسلیم عین مستأجر شرط است.

قدم سوم، جریمه دیرکرد

1- قراردادهای قدیمی كه با نام سربرگ در اختيارمشاورین املاک قرار گرفته بود دارای بعضی کاستی ها و نواقصی بود كه باعث می شد اختلافاتی بین مالکان و مستاجرین به وجود اید. در قراردادهای جدید ما بسياری از نواقص برطرف شده و خيال طرفین معامله راحت تر است. در متن قرارداد جای اجرت المثل ايام تصرف يا همان جریمه دیر کرد خالی بوده و با یک فرمول ساده محاسبه و در قرارداد نوشته می شود. اجاره کردن خانه

2- قبل از هر چیز باید به تشریح مفهوم اجرت المثل ايام تصرف بپردازیم. این بند مربوط به هر طرف قرارداد بوده و نشان دهنده میزان جریمه دیرکرد در تخلیه و يا عدم پس دادن ودیعه است. اگر مستاجر پس از مهلت اهمه تخلیه، خانه را تخلیه نکرد موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را پرداخت کند. اگر هم مالک پس از تخلیه خانه و پايان مهلت اجاره کردن خانه ودیعه دريافتی را پس نداد او هم موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را به مستاجر پرداخت کند.

3- یک نکته مهم! در اینگونه قراردادها توافق بر هر چیزی ارجحیت دارد. مالک و مستاجر معمولا ترجیح می دهند درباره تخلیه و زمان ان به توافق برسند و وارد بازی پیچیده دريافت جریمه نشوند. عرف بر این بوده كه هر کدام از طرفین در صورت عدم توانایی تخلیه يا پرداخت ودیعه از دیگری مهلت معقولی بخواهند و این ماجرا معمولا با ارامش می تواند حل و فصل شود.

4- اگر موضوع با دعوا حل نشد اجرت المثل ايام تصرف چگونه محاسبه می شود؟ اجاره ماهيانه را تقسیم بر تعداد ماه و حدود 20 درصد به ان اضافه کنید. مبلغ حاصل شده، میزان جریمه روزانه بوده كه باید هر کدام از طرف ها در صورت عدول از قرارداد پرداخت کند. بر فرض اگر مبلغا اجاره ماهيانه 300 هزار تومان است، باید روزانه 12 هزار تومان به عنوان جریمه پرداخت شود. اجاره کردن خانه

اجاره سوئیت مبله – هتل آپارتمان در تهران پلاک

همین حالا میتوانید برای اجاره آپارتمان مبله در جنت آباد اقدام کنید. تهران پلاک دارای سوئیت های مبله و بسیار تمیزی است که در غرب تهران قرار دارند. در صورتی که می خواهید یک هتل آپارتمان یا یک سوئیت مبله در محله دنجی از تهران اجاره کنید با ما در تهران پلاک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم!

سوئیت ها و هتل آپارتمان های تهران پلاک همگی به بهترین شکل ممکن ضد عفونی می شوند و مورد بررسی کامل برای تحویل به شما عزیزان قرار می گیرند. تماس بگیرید و از قیمت ها و مدارک مورد نیاز آگاه شوید. تهران پلاک اقامتگاهی امن و مطمئن برای شما دارد! اجاره کردن خانه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

رستوران های سعادت آباد
مقالات

رستوران های سعادت آباد

در این مقاله کاربردی تهران پلاک قصد داریم به رستوران های سعادت آباد بپردازیم. سعادت آباد واقع در منطقه 2 شهرداری تهران است. این محله که جزء

توضیحات بیشتر »