راهنمای قدم به قدم اجاره کردن خانه

اجاره کردن خانه جدید و بستن قرارداد فقط قدم اول این راه پر پیچ و خم بوده و کارهای کوچک و ریز بسياری را باید انجام دهید كه در نگاه اول به چشم شما نمی اید. از چه مدت قبل از اجاره خانه جدید باید موضوع تخلیه را با مالک قدیمی خود در ميان بگذارید؟ ودیعه خود را چه زمانی از مالک قدیمی خود پس بگیرید و به مالک جدید دهید؟ مقدار دقیق کمیسیون چقدر است؟ با تهران پلاک همراه باشید.

نظافت، رنگ کردن و سایر اقدامات اجاره کردن خانه جدید را به چه صورت باید انجام داد؟ تهران پلاک قصد دارد در سلسله گزارش های دنباله دار خود به این سوالات و هزاران سوال دیگر پاسخ دهد تا اجاره نشین ها بتوانند با خواندن این راهنمای گام به گام از مشکلات خود قدری بکاهند.

تهران پلاک وب سایتی معتبر برای اجاره خانه در جنت آباد است که می توانید با اطمینان کامل به مواردی که توسط این سایت معرفی می شوند اعتماد کنید. برای اجاره آپارتمان مبله در جنت آباد ما بیشترین کمک را به شما می کنیم.

اجاره هتل آپارتمان در غرب تهران یکی از مواردی است که شما در سفر به تهران به آن نیاز پیدا می کنید، برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

در تهران پلاک می توانید سوئیت های یک خوابه و دو حوابه را با بهترین قیمت ممکن اجاره کنید. ما در کنار شما هستیم تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن یک اقامتگاه ضد عفونی شده و تمیز داشته باشید!

راهنمای قدم به قدم اجاره کردن خانه

قدم اول، تخلیه خانه قبلی

برای تخلیه ملک مسکونی زمانی می‌توان اقدام کرد که یکی از چهار مورد زیر وجود داشته باشد:

 • باقی ماندن مستاجر در ملک و عدم تخلیه علیرغم اتمام زمان اجاره که در اجاره‌نامه ذکر شده است
 • گذشت سه ماه از موعد پرداخت اجاره‌بها بدون اینکه مبلغی از سوی مستاجر به موجر پرداخت شود
 • استفاده غیر مشروع از ملک مورد اجاره توسط مستاجر
 • انتقال ملک مورد اجاره به شخص دیگری توسط مستاجر

اجاره نشین ها برای انكه خانه جدید خود را اجاره کنند باید قدم های زيادی را بردارند. برای ان كه از کلیشه های مرسوم به دور باشیم و بتوانیم یک راهنمای کاربردی و قابل لمس ارائه دهیم با مشاورین املاک مختلفی هم صحبت کردیم. در رابطه با نکات مهم اجاره کردن خانه سید رامین داداری كه به عنوان مشاور املاک در حال فعالیت است، این توضیح می دهد:

قبل از هر کاری باید با مالک قبلی خود موضوع تخلیه را در ميان بگذارید تا مالک پول ودیعه شما را اماده کند. معمولا یک ماه قبل از اهمه زمان قرار داد باید تصمیم خود را با مالک در ميان بگذارید.

اگر مالک با تصمیم شما موافق بود كه اما بسياری از مالکان عنوان می کنند كه باید مستاجر جدید پیدا شود تا پول ودیعه را از ان فرد بگیرند و به شما دهند. پس در بسياری از او قات باید خود را اماده کنید كه پول ودیعه خود را امکان دارد 10 روز تا یک ماه بعد از تخلیه دريافت کنید. اگر مهلت قرارداد همه شده باشد می توان از اهرم های فشاری مثل شورای حل اختلاف استفاده کرد. اما به خاطر طولانی بودن مراحل اداری بسياری از مستاجرین و مالکان ترجیح می دهند به شکل توافقی مشکل را حل کنند.

اگر مالک خانه پس دادن ودیعه شما را منوط به پیدا کردن مستاجر جدید کرده، خود شما می توانید اقدام به پیدا کردن مستاجر کنید! تعجب نکنید، این کار بسيار مرسوم شده و بسياری از اگهی های اجاره کردن خانه روزنامه ها را خود مستاجرین داده اند تا برای خانه زودتر مشتری پیدا شود.

شما امکان دارد هنوز خانه قدیمی خود را تخلیه نکرده باشید و بخواهید برای اجاره کردن خانه جدید پای قرارداد بروید و ودیعه را پرداخت کنید. در این طور مواقع به طور معمول مالک قدیمی شما یک دوم يا یک سوم ودیعه شما را پرداخت می کند و می توانید ان مبلغ را به عنوان پیش پرداخت به مالک جدید پرد اخت کنید. وقتی خانه را تخلیه کردید و خيال مالک راحت شد، بقیه پول را می گیرید و قبل از اسباب کشی ان را به مالک جدیدتان پرداخت می کنید.

آپارتمان مبله

قدم دوم؛ تنظیم قرارداد

مسلما مقدار کمیسیون مهم ترین دغدغه همه افراد است. طبق قانون یک چهارم از مبلغ اجاره سهم کمیسیون مشاورین املاک بوده كه از هر طرف معامله دريافت می شود. حواس تان باشد كه بعضی مشاورین املاک به شکل غیرقانونی یک دوم يا یک سوم اجاره کردن خانه را از طرفین دريافت می کنند و در بعضی مواقع حتی بعضی اژانس های بالا شهر یک اجاره کامل را هم به عنوان کمیسیون دريافت می کنند.

اگر مشاور املاک کمیسیون را بیشتر از تعرفه قانونی دريافت کند چه باید کرد؟ در این مواقع باید از مشاور املاک بخواهید كه به شما رسید دهند. مشاورین املاک البته در هر صورت وظیفه دارند كه به مشتريان خود رسید دهند و مبلغ کمیسیون را به طور کامل ذکر کنند. اگر از شما کمیسیون بیشتری گرفته شد، می توانید رسید خود را به اتحادیه ببرید و شکایت کنید.

حواستان باشد بعضی اژانس های معروف خانه كه وکیل های درجه اولی هم دارند قبل از قرار داد و در زمان پیدا کردن خانه از شما توافقی را می گیرند كه مبلغ کمیسیون را در ان بیشتر از مقدار تعرفه ذکر کرده اند. در صورت امضای این توافق نامه نمی توانید شکایت کنید و دستتان به جایی نمی رسد.

بعضی مالکان و مستاجرین بدون این كه اژانس خانه دخالتی داشته باشد همدیگر را پیدا می کنند. تا چند سال قبل كه برای عقد قراردادها به کد رهگیری نيازی نبود مالک و مستاجر به شکل دستی قراردادی را تنظیم می کردند. در حال حاضر اما برای دريافت کد رهگیری باید حتما به مشاورین املاک مراجعه کنید. طبق قانون اگر اژانس املاک نقشی در پیدا کردن خانه نداشته باشد برای ثبت قرار داد و دريافت کد رهگیری باید یک هشتم مبلغ اجاره کردن خانه را دريافت کند. بعضی اژانس ها هم البته به شکل غیرقانونی یک ششم مبلغ اجاره را دريافت می کنند.

توافقاتی مثل زمان تخلیه، میزان جریمه دیر کرد، تضمین های تخلیه و اجاره، پرداخت هزینه های مختلف خانه و… همگی در زمان عقد قرارداد حاصل می شوند و یک توافق غیرمنطقی می تواند یک سال همه با اعصاب شما بازی کند.

نکات مهم در قرارداد اجاره 

 • مهمترین نکته ای که در انعقاد قرارداد اجاره ضروری است ذکر مدت آن است .در قرارداد اجاره مدت اجاره معمولاً یکسال تعیین می گردد. و اگر مدت اجاره ذکر نگردد و معین نباشد قرارداد اجاره باطل است.
 • ضرورت ندارد که موجر حتماً مالک عین مستأجره باشد،ولی حتماً باید مالک منافع عین مستأجره باشد. همچنین لازم به ذکر است که در زمان انعقاد قرارداد اجاره ،مالک مدارک لازم که معرف مالک بودن وی است را همراه داشته باشد.بدین سان مستأجر از اینکه مال یا ملک موضوع قرارداد متعلق به خود موجر است اطمینان حاصل مینماید.
 • مستأجر باید در زمان تعیین شده درقرارداد اجاره، اجاره بها را پرداخت نماید و از موجر رسید دریافت نماید.
 • در اجاره نامه یا قرارداد اجاره ای که منعقد میشود باید نحوه استفاده مستأجر از مال الاجاره قید شود. و اگر مستأجر استفاده ای خلاف آن کند موجر حق فسخ قرارداد اجاره راخواهد داشت.
 • قرارداد اجاره هم به صورت عادی و هم به صورت رسمی می تواند تنظیم شود.
 • قرارداد اجاره ای که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود را قرارداد رسمی می گویند. و قرارداد اجاره ای را که در آژانس های مسکن تنظیم می شود را قرارداد عادی می گویند. همچنین قرارداد اجاره ای که درفرم های چاپی با تایپ مفاد قرارداد تنظیم شود موجب رسمی شدن آن نمیشود.
 • درتنظیم قرارداد به روش عادی باید مدت اجاره در آن قید گردد. بایستی در دو نسخه تهیه شود وبه امضای موجر ومستأجر و دونفرشاهد برسد.
 • در زمان انعقاد قرارداد اجاره ممکن است،که یکی از طرفین ازسوی شخص دیگر وبه عنوان وکیل،قرارداد را امضاء نماید. دراین صورت وکیل حتماً باید وکالت نامه را ضمیمه قرارداد نماید.
 • مستأجر می تواند عین مستأجره را اجاره بدهد مگر اینکه در عقد اجاره خلاف آن شرط شده باشد
 • عین مستأجره باید معین باشد و اجاره عین مجهول یا مردد باطل است.
 • برای صحت قرارداد اجاره باید انتفاع از عین مستأجره با بقاء اصل آن ممکن باشد.
 • قرارداد اجاره بواسطه ی فوت موجر یا مستأجر باطل نمی شود. مستأجرمیتواند به وراث موجر که بعد از فوت موجر قائم مقام او میشوند رجوع نماید.وی میتواند برای پرداخت اجاره بها یا تمدید اجاره و یا فسخ و… به وراث موجر مراجعه نماید. اما اگر موجر فقط برای عمر خود مالک منافع عین مستأجره بوده باشد اجاره به فوت موجر باطل میشود. و اگر شرط مباشرت مستأجر شده باشد به فوت مستأجر باطل میگردد.
 • قرارداد اجاره به محض انقضاء مدت برطرف می شود .اگرپس ازانقضاء آن،مستأجر عین مستأجره را بدون اذن مالک مدتی درتصرف خود نگاه دارد،موجر برای مدت مزبور،مستحق اجرت المثل میباشد. میزان اجرت المثل به نرخ روز محاسبه می گردد، اگر چه مستأجر استیفاء منفعت نکرده باشد. اما اگر با اجازه مالک درتصرف نگاه دارد وقتی باید اجرت المثل بدهد که استیفاء منفعت کرده باشد. مگر اینکه مالک اجازه داده باشد که مجاناً استفاده کند.
 • اگرعین مستأجره به دیگری منتقل شود اجاره به حال خود باقی است. مگر اینکه موجر حق فسخ در صورت نقل را برای خود شرط کرده باشد.
 • تعمیرات وکلیه ی مخارجی که درعین مستأجره برای امکان انتفاع از آن لازم است بعهده مالک است.البته ممکن است، خلاف آن شرط شده باشد.
 • اگردرمدت اجاره درعین مستأجره تعمیراتی لازم آید،که تأخیر در آن موجب ضرر موجرشود، مستأجر نمیتواند مانع تعمیرات مزبوره گردد.چنانچه مستاجر دراین مدت نتواند ازتمام یاقسمتی ازعین مستأجره کلاً یا بعضآً استفاده نماید،دراین صورت حق فسخ اجاره راخواهد داشت.
 • اجاره مال مشاع جایز است لیکن تسلیم عین مستأجره موقوف است به اذن شریک.
 • مستأجر نمی تواند عین مستأجره را اجاره دهد مگر اینکه خلاف آن شرط شده باشد.
 • در صحت قرارداد اجاره قدرت بر تسلیم عین مستأجر شرط است.

 

قدم سوم، جریمه دیرکرد

1- قراردادهای قدیمی كه با نام سربرگ در اختيارمشاورین املاک قرار گرفته بود دارای بعضی کاستی ها و نواقصی بود كه باعث می شد اختلافاتی بین مالکان و مستاجرین به وجود اید. در قراردادهای جدید ما بسياری از نواقص برطرف شده و خيال طرفین معامله راحت تر است. در متن قرارداد جای اجرت المثل ايام تصرف يا همان جریمه دیر کرد خالی بوده و با یک فرمول ساده محاسبه و در قرارداد نوشته می شود.

2- قبل از هر چیز باید به تشریح مفهوم اجرت المثل ايام تصرف بپردازیم. این بند مربوط به هر طرف قرارداد بوده و نشان دهنده میزان جریمه دیرکرد در تخلیه و يا عدم پس دادن ودیعه است. اگر مستاجر پس از مهلت اهمه تخلیه، خانه را تخلیه نکرد موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را پرداخت کند. اگر هم مالک پس از تخلیه خانه و پايان مهلت اجاره کردن خانه ودیعه دريافتی را پس نداد او هم موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را به مستاجر پرداخت کند.

3- یک نکته مهم! در اینگونه قراردادها توافق بر هر چیزی ارجحیت دارد. مالک و مستاجر معمولا ترجیح می دهند درباره تخلیه و زمان ان به توافق برسند و وارد بازی پیچیده دريافت جریمه نشوند. عرف بر این بوده كه هر کدام از طرفین در صورت عدم توانایی تخلیه يا پرداخت ودیعه از دیگری مهلت معقولی بخواهند و این ماجرا معمولا با ارامش می تواند حل و فصل شود.

4- اگر موضوع با دعوا حل نشد اجرت المثل ايام تصرف چگونه محاسبه می شود؟ اجاره ماهيانه را تقسیم بر تعداد ماه و حدود 20 درصد به ان اضافه کنید. مبلغ حاصل شده، میزان جریمه روزانه بوده كه باید هر کدام از طرف ها در صورت عدول از قرارداد پرداخت کند. بر فرض اگر مبلغا اجاره ماهيانه 300 هزار تومان است، باید روزانه 12 هزار تومان به عنوان جریمه پرداخت شود.

اجاره سوئیت مبله – هتل آپارتمان در تهران پلاک

همین حالا میتوانید برای اجاره آپارتمان مبله در جنت آباد اقدام کنید. تهران پلاک دارای سوئیت های مبله و بسیار تمیزی است که در غرب تهران قرار دارند. در صورتی که می خواهید یک هتل آپارتمان یا یک سوئیت مبله در محله دنجی از تهران اجاره کنید با ما در تهران پلاک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم!

سوئیت ها و هتل آپارتمان های تهران پلاک همگی به بهترین شکل ممکن ضد عفونی می شوند و مورد بررسی کامل برای تحویل به شما عزیزان قرار می گیرند. تماس بگیرید و از قیمت ها و مدارک مورد نیاز آگاه شوید. تهران پلاک اقامتگاهی امن و مطمئن برای شما دارد!

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

اجاره ویلا
مقالات

اجاره ویلا

اگر جزو طرفداران اجاره ویلا به دنبال اطلاعات جامع از بهترین مناطق اطراف تهران برای اجاره کردن ویلا هستید در ادامه این مقاله همراه تهران

توضیحات بیشتر »